HENNY örngott 50x60 cm
Dela upp köpet med Elpy.
Betala från 37 kr/mån.
Ej tillgänglig
1-pack örngott av plaggtvättad lin- och bomullsblandning. Dubbelstickade sömmar och knappar för tillslutning. Trådtäthet på 92 tc. (Trådtätheten talar om antalet trådar, thread counts, per kvadrattum i ett tyg. Ju högre trådtäthet desto högre kvalité. Linne och linnemix vävs ofta lite glesare för att få den rätta känslan.)
Jotex samarbetar med Better Cotton för att förbättra bomullsodlingar över hela världen. Better Cotton är en global, ideell organisation som utbildar bomullsodlare i metoder för en mer hållbar bomullsodling och arbetar för en mer effektiv användning av vatten och minskad användning av bekämpningsmedel. Better Cotton ger bomullsodlare förbättrade sociala, ekonomiska och miljömässiga villkor. Genom att välja våra bomullsprodukter stödjer du vår investering i Better Cottons uppdrag. Better Cotton ingår i ett massbalanssystem och kan inte fysiskt spåras till slutprodukter.
För mer information om Better Cotton, besök
bettercotton.org/learnmore
Material: 50% bomull, 50% lin.
Storlek: 60x50 cm.
Skötselråd: Tvätt 60°. Krympning max 5%. Tvättas med avigsidan utåt.
Artikelnummer: 1555553-05
- Bredd 60 cm
- Höjd 50 cm
- Material 50% Bomull, 50% Lin
Så tycker andra
Betyg 5 av 5 Bra köp!
Jag köpte för två veckor sedan. Produkten uppfyllde förväntningarna. Jag tvättade första gången och behöll egenskaperna, krympte inte när jag tvättade.
Tarja62 — 2019-11-25
Rapporterad
Betyg 4 av 5 Fina örngott
Superfina o skön kvalitet. Passar bra till påslakanen i linne från jotex
Marie 67 — 2023-04-02
Rapporterad