JESS påslakanset dubbelsäng
899 SEK
Dela upp köpet med Elpy.
Betala från 106 kr/mån.
Påslakanset i tre delar med ett extra brett påslakan och två örngott i behaglig bomullskvalité och ett rutmönster uppstår tack vare två olika vävtekniker. Det snygga, diskreta rutmönstret ger dig en stilren bäddning, dessutom är bomull svalt och skönt mot huden. Sängkläderna i bäddprogrammet JESS är färgade efter sömnad vilket ger ett fint resultat. Öppning i övre hörnen på påslakanet, som underlättar att trä påslakanet över täcket. Tryckknappar för tillslutning på påslakanet. Trådtäthet på 190 tc. (Trådtätheten talar om antalet trådar, thread counts, per kvadrattum i ett tyg. Ju högre trådtäthet desto högre kvalité.)
Jotex samarbetar med Better Cotton för att förbättra bomullsodlingar över hela världen. Better Cotton är en global, ideell organisation som utbildar bomullsodlare i metoder för en mer hållbar bomullsodling och arbetar för en mer effektiv användning av vatten och minskad användning av bekämpningsmedel. Better Cotton ger bomullsodlare förbättrade sociala, ekonomiska och miljömässiga villkor. Genom att välja våra bomullsprodukter stödjer du vår investering i Better Cottons uppdrag. Better Cotton ingår i ett massbalanssystem och kan inte fysiskt spåras till slutprodukter.
För mer information om Better Cotton, besök
bettercotton.org/learnmore
Material: 100% bomull.
Storlek: 1 påslakan 220x210 cm, 2 örngott 60x50 cm.
Skötselråd: Tvätt 60°. Krympning max 5%. Tvättas med avigsidan utåt.
Tips/råd: Vill du ha många kuddar i sängen finns JESS örngott att köpa separat.
Artikelnummer: 1708687-01
Så tycker andra
Betyg 5 av 5 Verifierad köpareUnderbart!
Sängklädssats känns underbart och ser stilren ut, men inte för tillgjord. De två olika texturerna i rutmönstret är återhållsamma och snygga
Emmi K köpte
Kritvit i storlek 220X210
Emmi K — 2023-12-28
Rapporterad
Betyg 5 av 5 Verifierad köpareSåå skönt
😍😍
Mojgan Z köpte
Kritvit i storlek 220X210
Mojgan Z — 2023-08-29
Rapporterad
Betyg 3 av 5 Verifierad köpareLite besviken
Upplever inte intrycket o känslan lika bra som jag hade väntat. Dock inget direkt fel att klaga på
ANNETTE A köpte
Isblå i storlek 220X210
ANNETTE A — 2024-08-07
Rapporterad